‚‚Síce nie je v ľudských silách zmeniť smer a rýchlosť vetra, ale môžeme ich využiť k dosiahnutiu svojho cieľa. Jachting je preto najlepší šport na svete. Môže byť výzvou aj odpočinkom, môže nás potrápiť, ale aj odmeniť. A keď si len na chvíľu pomyslíme, že o jachtingu všetko vieme, okamžite nás zasiahne ďalšia vlna, aby nám pripomenula, že sa toho musíme ešte veľa naučiť. Môžeme dokonale ovládať loď, ale nikdy nedokážeme ovládnuť vietor a vodu. Vždy keď vyplávame zažijeme niečo nové.‘‘

Ben Ainslie

Antidoping v jachtingu, rovnako ako v akomkoľvek inom športe, pozostáva z prísnych pravidiel a nariadení, ktoré majú zabrániť používaniu zakázaných látok a metód, ktoré by mohli nespravodlivo zvyšovať výkon. Cieľom antidopingu je chrániť zdravie a pohodu športovcov a zároveň podporovať spravodlivú súťaž. Dodržiavaním antidopingových pravidiel demonštrujeme náš záväzok zachovať skutočnú podstatu plachtenia ako testu zručnosti, stratégie a tímovej práce.

Ako Jachtári by sme sa mali vzdelávať v oblasti antidopingu a pochopiť dôležitosť čistého športu. Súťažme so cťou, rešpektom k našim súperom s odhodlaním presadzovať princípy antidopingu.

Na tomto mieste nájdete odborné články a odporúčania z oblasti antidopingovej prevencie, zdravej výživy a životného štýlu športovca.

Hodnoty a princípy čistého športu

Vnútorné hodnoty športu, ktorom sa častokrát vznikne hovoriť aj „duch športu“, sú etickým následkom ľudkskej dokonalosti prostredníctvom zanieteného zlepšovania prirodzených talentov každého športovca. Čistý šport vytvára prostredie, ktoré chráni zdravie športovcov a kde získavajú príležitosť nasledovať ľudskú dokonalosť bez nutnosti užívania zakázaných látok a metód.

Čistý šport pritom chráni ducha športu, ktorý je oslavou ľudského ducha, tela a mysle a odráža sa v hodnotách, ktoré nachádzame v športe a prostredníctvom neho, vrátane týchto:

  • zdravie
  • charakter a vzdelanie
  • rešpekt k pravidlám a zákonom
  • etika, fair play a úprimnosť
  • zábava a radosť
  • rešpekt k sebe a ostatným
  • práva športova
  • tímová práca
  • odvada
  • dokonalosť vo výkone
  • odhodlanie a záväzok
  • spoločenstvo a solidarita

Čo je doping?

Doping je definovaný ako porušenie jedného alebo viacerých antidopingových pravidiel uvedených v článkoch Kódexu 2.1 až 2.11.
Podľa Kódexu je povinnosťou športovca ovládať antidopingové pravidlá a vedieť, čo znamená ich porušenie. Porušenie antidopingových pravidiel neznamená len „pozitívny test“, ktorý Kódex definuje ako nepriaznivý analytický nález. Porušením antidopingových pravidiel je napríklad aj držba zakázaných látok alebo používanie zakázaných metód.

Svetový antidopingový kódex

Svetový antidopingový kódex (Kódex) je hlavnou štruktúrou antidopingového systému, ktorý stanovuje pravidlá, ktoré športovci musia dodržiavať. Cieľom Kódexu je chrániť práva čistých športovcov. Prijalo ho olympijské hnutie, ako aj športové zložky a antidopingové organizácie po celom svete. Je uznaný viac ako 170 vládami (UNESCO Dohovor proti dopingu v športe).

>> Code 2021
>> WADA Code

Práva a povinnosti športovca

Športovec má isté práva a povinnosti:• Musí ovládať a akceptovať všetky antidopingové pravidlá.
• Nesie zodpovednosť za všetky látky, ktoré sa dostanú do jeho tela, čiže za všetko, čo konzumuje a pije, vrátane liekov a doplnkov výživy, ktoré užíva. Základné pravidlo je, čo je v tvojom tele, za to si aj zodpovedný.
• Musí byť dostupný pre odber vzoriek za účelom dopingovej kontroly.
• Musí informovať zdravotnícky personál o tom, že podlieha antidopingovým pravidlám a nesmie užiť liečbu obsahujúcu zakázané látky. Taktiež berie na seba zodpovednosť, že každá podstúpená liečba nie je v rozpore s Kódexom.
• Musí spolupracovať s antidopingovými organizáciami vyšetrujúcimi porušenia antidopingových pravidiel.

Príručka pre mládež a juniorov

učí mladých športovcov ako ŠPORTOVAŤ BEZ DOPINGU. Venujte si pár minút, prečítajte si viac a môžete lepšie porozumieť ČISTÉMU ŠPORTU a FAIR PLAY. Doping má totiž obmedzenú životnosť. Ak ho užívate, skôr či neskôr vás odhalia.

Príručka na podporu čistého športu

vysvetľuje, že práve užívanie rôznych podporných látok u športovcov do 18 rokov predstavuje pre deti veľké športové riziko. Najmä v období adolescencie, keď sa vyvíjajú a ich metabolizmus funguje na plné obrátky.

Pravidlo miesta pobytu – ADAMS

ADAMS (Anti-Doping Administration and Management System – Antidopingový správny a riadiaci systém) je internetový databázový systém vytvorený Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA).
Umožňuje vkladanie, uchovávanie, zdieľanie a poskytovanie informácií o jednotlivých športovcoch a ich miestach pobytu, dopingových kontrolách, terapeutických výnimkách (TUE) a prípadných sankciách voči športovcom. Táto databáza uľahčuje zdieľanie informácií medzi príslušnými organizáciami, a má za cieľ podporovať účinnosť, efektívnosť a transparentnosť. Tento systém má jednoduché použitie, je dostupný vo viacerých jazykoch a prostredníctvom internetu je dostupný všade na svete 24 hodín denne počas celého roka.

Vzdelávanie

ADEL je vzdelávacia platforma určená pre športovcov, trénerov, lekárov či rodičov, ktorú kompletne vytvorila Svetová antidopingová agentúra. Obsahuje niekoľko kurzov v angličtine. Modul pre športovcov na národnej úrovni je aj v slovenčine.

https://adel.wada-ama.org/learn/external-ecommerce;view=none;redirectURL=

Návod na absolvovanie kurzu a testu k témam Andtidopingu nájdete tu (kliknite).

Výživa

Výživové doplnky so sebou nesú riziká spojené s ich užívaním. Správna strava, talent, tréning a regenerácia sú osvedčeným návodom pre optimálny športový výkon. Bez týchto základných prvkov Ťa žiadny športový doplnok nezmení na majstra sveta.
môžu byť súčasťou výživových doplnkov. Použitie akéhokoľvek výživového doplnku je teda na osobné riziko športovca. Nikdy nevieš, čo môžu doplnok obsahovať.

Fyzická príprava

Fyzická príprava je pre jachtárov neoddeliteľnou súčasťou tohto špotu vzhľadom na náročnosť ich športu. Dobré zvládnutie lode si vyžaduje silu, obratnosť a vytrvalosť na manévrovanie s loďou, ovládanie plachiet a udržiavanie stability na vode, zároveň zlá fyzická kondícia bráni športovcovi zvládať taktiku a sústrediť sa na ‚šachovú‘ partiu na vode. Dobre trénované telo pomáha predchádzať zraneniam a zaisťuje, že jachtár môže efektívne vykonávať svoje úlohy, najmä v nepriaznivých poveternostných podmienkach.
Udržiavanie sa vo fyzickej kondícii navyše zlepšuje duševnú odolnosť, čo nám jachtárom umožňuje robiť správne rozhodnutia a s istotou čeliť výzvam, vďaka čomu je fyzický tréning nevyhnutným aspektom ich prípravy na stále sa meniace podmienky na vode.